אזהרות למטייל בברצלונה

 ברצלונה היא יעד תיירותי שמארח המוני תיירים בכל שנה, באופן יחסי בהחלט בטוח לטייל ולהסתובב בה. יחד עם זאת, תופעת הכייסות וחטיפת התיקים היא בעיה ממשית בברצלונה. המקומות שדורשים תשומת לב מיוחדת הם בעיקר באזור של שדרות הרמבלס המתוירות, בתחנות הרכבת העמוסות ובחופי הים. אולם בשנים האחרונות עיריית ברצלונה עושה מאמצים רבים להעלות את רמת הביטחון של התיירים והמבקרים בעיר, לזכותם של העירייה בהחלט ניתן לומר שישנה מגמה ניכרת של שיפור בתחום זה. אך בכל זאת זכרו שעליכם להיות זהירים ועם מודעות לעניין. ישנם מספר אמצעי זהירות שבעזרתם תוכלו להפחית במידה משמעותית את האפשרות שמישהו ינסה לשדוד או להטריד אתכם. מדריך זה מציג לפניכם מידע חיוני שחשוב שתדעו לקראת טיולכם בברצלונה.

 עצות שימושיות שחשוב ליישם:

* הצניעו את הארנקים, הדרכונים והטלפונים הניידים בתאים פנימיים או בחגורת כסף נסתרות.
* הימנעו מלהניח חפצים יקרי ערך על שולחנות בבתי קפה ומסעדות.
* אל תסחבו אתכם סכומי כסף גדולים, השאירו את חפצי הערך בכספת של בית המלון שלכם.
* שימו את התרמילים שלכם מקדימה (ולא על הגב), כשאתם נמצאים במקומות הומים ובתחבורה הציבורית.
* אל תאפשרו לאנשים להסיח את דעתכם באזורים הומי אדם, סרבו להצעות עם מניע לא ברור.
* פתחו מודעות לחפצים שלכם והשתדלו להישאר דרוכים וערניים. אזורים מסוכנים מרבית האזורים בברצלונה הם בטוחים עבור מבקרים.

אולם יש מספר מקומות שעדיף לנהוג בהם בזהירות או להימנע מהם בזמנים מסוימים. שדרות הרמבלס הן מקום בטוח להסתובב בו אך מתרחשות בהן גם לא מעט גנבות של כייסים. לכן חשוב שתעמדו על המשמר גם כשאתם מצטלמים, מסתכלים על אמני רחוב או בשעות הלילה המאוחרות. כמו כן, האזור הדרומי של השדרה בין Colum ל- Grand Theatre Liceu הוא פחות מומלץ לטיול אחרי חצות. בנוסף, בשעות הלילה מומלץ להימנע מחלקים מסוימים של אזור Raval ושל אזור Barri Xines.

באופן גורף ניתן לומר שעדיף להימנע מהליכה ברחובות מבודדים מאדם ומקומות ללא תאורה בלילה. יתר על זאת, הסתובבות בקבוצה או בזוג היא כמובן עדיפה באזורים אלו מאשר צעידה לבד. להתמזג בקהל אחת ההמלצות המועילות ביותר לטיול בטוח בברצלונה היא לחקות את הסגנון של המקומיים. אם תנהגו באופן שכזה יהיה פחות קל לזהות אתכם כתיירים וכך לא תהוו מטרה נוחה לכייסות. מוטב להצניע במידה מסוימת את היותכם תיירים על ידי שמירה על קוד לבוש מסוים והתנהגות במרכזי עניין הומי אדם. כך למשל מעניין לדעת שהמקומיים לעולם אינם נוהגים ללבוש  מכנסיים קצרים בתחבורה הציבורית או במרכז העיר. לבוש שכזה יגרום לכך שיסמנו אתכם כתיירים ונוכלים עלולים להיטפל עליכם ביתר קלות.

טיפ מועיל נוסף הוא שכאשר אתם רוצים להתבונן במפה או בספר של מדריך טיולים, עשו זאת בישיבה בבית קפה או במקום בטוח אחר. המראה של אנשים שקועים במפות הוא קרקע שמזמינה גנבים לפעול ולנצל את ההזדמנות שנקרת בדרכם. הם מתקרבים אליהם בתוך ההמון ושולפים פרטי ערך מתיקיהם הפתוחים והמזמינים.

חטיפת תיקים וציוד יקר ערך בעיקר באזורים המתוירים יש סכנה שגנבים יחטפו את התיקים מבלי שתשימו לב, או יחתכו בזריזות כתפיות כדי לשחרר את גוף התיק. לכן כשאתם יושבים במסעדות ובתי קפה (באזור הרמבלה למשל) אל תניחו תיקים על הקרקע או על המשענת האחורית של הכיסא. כלל זה תקף גם לגבי מצלמות שתלויות על הצוואר ומסכנות את בעליהן בחטיפת המצלמה מעליהם. כדי להימנע מכך מוטב להוציא את המצלמה רק כשהיא נמצאת בשימוש, ולאחוז בה היטב תוך מודעות למתרחש סביבכם. בנוסף, בהחלט מומלץ שלא להשתמש בפאוצ'ים, התיקים הקטנים האלו שכרוכים סביב מותניכם הם מטרה קלה עם תגמול מובטח לגנבים. אל תעניקו להם את העונג הזה.

גנבות במטרו נסיעה ברכבת התחתית בברצלונה היא אופציה מצוינת לנוע ממקום למקום. אך יש לקחת בחשבון שזהו מקום רגיש מבחינה ביטחונית, בין המוני הנוסעים נמצאים גם כייסים שמחפשים הזדמנויות לבצע את פשעם. על כן מוטב לנהוג ביתר זהירות בתחנות הרכבת ברחבי העיר וגם בתוך הקרונות עצמם. לעתים קרובות העומס מאפשר לגנבים להתקרב לאנשים במסווה של חוסר-ברירה, אך בו בזמן הם שודדים אותם. בנוסף, מומלץ להיות ערניים במיוחד בנסיעה בקו המטרו הירוק שמשמש תיירים רבים בדרכם לאתרי תיירות שונים בעיר.

האחוז הגדול של התיירים הופך את תחנות הרכבת לאורך הקו למקומות אטרקטיביים עבור כייסים שונים ולכן מוטב לשמור היטב על החפצים האישיים בכל זמן השהייה בסביבת הרכבות. על מנת להימנע ממצבים לא נעימים חשוב לשמור על הארנק היטב ולהכניס אותו לתא פנימי מיד לאחר קניית כרטיסי הנסיעה.

נסו לשים לב למרחב הפרטי שלכם  ואם אתם מזהים מישהו שנצמד אליכם יותר מדי פשוט תתרחקו ממנו. השתדלו להגיע מוכנים לתחנות הרכבת, עם ידיעה ברורה מראש להיכן אתם מתכוונים לנסוע ומהו שם תחנת היעד שלכם והכיוון שלה. לא להיראות כתייר זו כאמור הדרך המועילה ביותר כדי להרחיק מכם מטרידים מכל סוג. 

גנבות בחופים, חופי הים היפים של ברצלונה יכולים להשכיח מהמתרחצים בהם הרבה מאוד צרות. אבל בכל זאת חשוב להיות ערניים לכייסים שנמצאים באופן תדיר באזור, בעיקר בחודשים החמים כמובן. לגנבים קל מאוד לסחוב חפצים יקרי ערך בזמן שכולם נהנים ומזניחים את השמירה על דבריהם. לכן כשאתם מגיעים להשתזף, לשחק משחקי חוף או להיכנס למים - תוודאו שמישהו נשאר להשגיח. בכל אופן, עדיף להשאיר כמה שיותר דברים בבית המלון ולהגיע רגועים יותר.

הונאת "השוטר המתחזה" מוטב לדעת שלא מעט פעמים התקבלו ידיעות על כייסים שהתחזו לשוטרים ואפילו לעבדים בתעשיית המין, וכך ניצלו בקלות יתרה את הפונים אליהם. ההונאה מתבצעת כך שאדם שלבוש בבגדים אזרחיים פונה אל תייר, ומציג את עצמו כשוטר סמויי במהלך מעקב. "השוטר" דורש מן התייר להזדהות ולתת לו את הארנק שלו כדי לוודא את תוקף התעודות שלו. ברגע שהתייר המבוהל מציית לפקודה ומוציא את הארנק מתיקו, הנוכל חוטף אותו ממנו ומסתלק במהירות. על מנת להימנע מתקרית שכזו, דעו שאין זה סביר ששוטר סמוי יפנה לתייר תמים בדרישה להזדהות. על כן במידה ואתם נקלעים לסיטואציה שכזו, עליכם להראות בטוחים בעצמכם, לסרב לכל בקשה ולהתרחק משם אל עבר מקום מואר והומה אדם (בית קפה או מסעדה הם אופציה טובה לשם דוגמה). 

הונאת "הציפור" זוהי אחת מהדרכים הידועות לשמצה של כייסים בברצלונה. ההונאה מתרחשת לרוב במוקדי עניין תיירותיים וברחובות העמוסים. אדם פונה אל מישהו וטוען שיש לו לשלשת של ציפור על הגב, והוא מציע לעזור לו לנקות אותו. בזמן שהקרבן המבולבל מנסה להבין את המתרחש ולהתנקות, הנוכל שנמצא כה קרוב לגופו וחפציו מכייס אותו. לעיתים הם משתפים פעולה עם נוכלים נוספים, והם אלו שגונבים מהאדם שהוסחה דעתו. ישנן עדויות על שימוש בספריי המדמה את הלשלשת על בד החולצה. אם זאת, לא צפויה בעיה למנוע תקרית שכזו; במידה ואדם כלשהו פונה אליכם עם סיפור הציפור, אל תהססו לסרב בתוקף לעזרתו והתרחקו ממנו באופן מיידי. 

 הונאת "הכוס הנכונה" זהו אחד ממשחקי ההימורים הנפוצים ביותר ברחובות בברצלונה ואולי בעולם כולו. איש זריז ידיים מניע שלוש כוסות מעל לחפץ קטן ועוברי האורח נדרשים לקבוע תחת איזה כוס הוא מסתתר. התופעה הזו מקובלת גם בארץ, ומוטב להימנע ממנה גם בטיול שלכם בברצלונה. התרמית היא שמופעל לחץ חברתי על קרבנות תמימים שרוצים להרוויח כסף מהיר. סביב שולחן "המופע" מתקבצים אנשים רבים ובאופן כמעט כוחני מדרבנים את ההתרחשות, אך אלו הם שותפים סמויים של עורך המופע. תיירים רבים נופלים בפח של מלכודת כספים זו, ומאבדים סכומים לא  קטנים של כסף, ולשווא. אם אתם מבחינים בתופעה הזו, פשוט תמשיכו ללכת מבלי להעניק להם את תשומת לבכם.

ראו גם : השכרת רכב בברצלונה - ברצלונה עם ילדים -  גלישה סלולרית ו simcard בברצלונה